A második „Iratismertetés” -ben: http://ismeretvadasz.blog.hu/2014/04/05/iratismertetes2
hozzászólásban említettem a Kalassó listáján talált egyik munkát: „A gazdaság mint emberi jelenség kutatásának rendező elvei” Összefoglaló koncepció, 9 p. 1989." Ezt előszónak tömörítve megleltem a következő könyvben: „Kelet-Európa hanyatlásának társadalmi kórokozói” 88 p. MTA Közgazdaságtudományi Intézet, Tőkegazdasági Osztály: Földes Károly, Ördög Miklós, Szira Tamás. Szerk.: Földes K. 1990. Mint kiderült, a könyv a Társadalmi átalakulás pályázati projekt keretében készült.
Az előszó a tudományos kutatás jellegét a következő pontokba foglalja (rövidítem).
1. A megismerésnek a kérdezéstől a tudásig, a kiindulóponttól a következtetésig, a hipotézistől a bizonyításig vezető útja nincs közvetlen vonatkozásban tudományon kívüli érdekekkel. Magukat az érdekeket is érdekmentességre törekedve kell tanulmányoznia, minden irányban nyitott, egyszersmind kritikus módon.
2. A kutatási cselekmények szempontjából egyetlen nagy rendszer sem kielégítő. Ezeknek a valóban szakmai-analitikus eredményeit kell felhasználni. Nem az értékrend hiányára kell törekedni, hanem arra, hogy az a pozitív megismeréssel összhangban alakuljon és ne torzítsa annak eredményeit.
3. A kutatók szellemi függetlenségének megfelelően a kutatáson belül csak annak saját prioritásai érvényesülhetnek. A kutatás tehát semmi esetre sem lehet pártos. A pártok programja és tevékenysége is lehet a megismerés tárgya, de nem befolyásolhatja annak módszereit és eredményeit.
4. A társadalmi létfenntartáshoz nélkülözhetetlenek a látszólag önmagáért folytatott megismerés műveletei. Ezek irányát és következtetéseit a politika nem írhatja elő, ellenben a kutatás feltárhatja a politikai lehetőségek tartományát.
5. A szakmai elmélet nem rendelhető alá semmilyen ideológiának. Ezzel szemben az ideológiának, ha valódi tudásnak kívánja magát tekinteni, le kell mondania a szakmailag hibás tételeiről.
Mindez leginkább akkor érvényesíthető, „amikor a hatalompolitika áradata visszakerül a maga természetes medrébe”.